Rolnictwo

Problematyczne chwasty w uprawach rolnych

Posted by Redakcja

Jednym z chwastów, który często występuje w naszym kraju, jest zaślaz pospolity. Jest to roślina dorastająca do 150 cm wysokości, posiada proste pędy, dodatkowo możemy poznać ją po charakterystycznych liściach.

Pokryte są one drobnymi włoskami, które sprawiają iż są lekko połyskujące, dlatego też możemy łatwo zidentyfikować ją w naszych uprawach. Warto pamiętać, iż jest to roślina, która produkuje dużą ilość nasion, dlatego też może być dość uciążliwa, może pojawiać się w kolejnych latach w naszych uprawach.

Zaślaz pospolity wysoki chwast w różnych rodzajach upraw

Jest to chwast występujący często w kukurydzy, buraku cukrowym czy też soi, z pewnością warto zwrócić uwagę, iż może ona być problematyczna podczas zbiorów, kiedy może zaplątać się w elementy kombajnu. Dlatego też warto zadbać o usuwanie tego rodzaju chwastów. Z pewnością dodatkowo będzie ona rośliną, która posiada większe zapotrzebowanie na wodę, składniki mineralne, dlatego też będzie konkurowała z roślinami uprawnymi, powodując zmniejszenie plonów. Z pewnością najbardziej wydajny w tym przypadku będzie oprysk przedwschodowy, który pozwoli na zmniejszenie ilości tego typu chwastów na naszym obszarze. Oczywiście możemy stosować również skuteczne środki powschodowe, które będą skutecznie działały na zarastające chwasty.

Warto pamiętać, iż roślina łatwo się rozprzestrzenia, dlatego też zaniedbania związane z tym chwastem mogą być bardzo negatywne, biorąc pod uwagę kolejne lata. Chwast charakteryzuje się żółtymi kwiatami, które są dosyć charakterystyczne, dzięki czemu zlokalizowanie tego chwastu w uprawie jest dość łatwe. Jednak samo usunięcie może stanowić problem, w tym przypadku ze względu na dużą wysokość nie możemy zastosować eliminacji mechanicznej, jednak z pewnością wykorzystanie herbicydów selektywnych wczesną wiosną może pozwolić nam na znaczną eliminację zaślaza z naszych upraw.

Chwasty takie jak zaślaz pospolity mogą obejmować swoim zasięgiem wiele różnych upraw, dlatego też jeżeli zauważymy je na danym obszarze, warto dokładnie sprawdzić obszary przylegające, ze względu na dużą ilość wytwarzanych nasion. Dodatkowo także warto zwrócić uwagę, iż jest to roślina wysoka, dlatego też może rozsiewać się na dość dużych obszarach.

Related Post