Rolnictwo

Jakie zagrożenia mogą obniżać plony w rolnictwie?

Posted by Redakcja

W rolnictwie roślinom uprawnym zagrażają różnego rodzaju grzyby, chwasty oraz insekty, które wpływają negatywnie na obniżenie plonów.

Grzyby prowadzą do obumierania liści, łodyg, a chwasty mogą negatywnie wpływać poprzez zasłanianie światła słonecznego czy też wyciąganie z wody z gleby, natomiast insekty mogą uszkadzać fizycznie liście oraz łodygi. Naturalnie obecnie możemy zastosować bardzo zaawansowane środki ochrony roślin, które będą zapobiegały występowaniu tego rodzaju problemów naszych uprawach.

Stokłosa żytnia – uciążliwy chwast w uprawach zbóż

Jednym z najczęściej występujących chwastów w zbożu jest stokłosa żytnia, jest to chwast jednoroczny, który gęsto zarasta uprawy, może doprowadzić do obniżenia naszych planów o 30 czy nawet 40%. Dlatego też bardzo istotne jest jego wyeliminowanie z naszych upraw, w tym przypadku możemy wybierać herbicydy selektywne, które bardzo sprawnie radzą sobie z tego rodzaju chwastami. Naturalnie są to herbicydy selektywne, które działają jedynie na rośliny niepożądane w naszych uprawach, nie uszkadzając naszych roślin uprawnych.

Opryski możemy stosować w różnych fazach rozwoju rośliny, mogą być to opryski wykonane wczesną wiosną, kiedy będą działały na nasiona, które mogą dość szybko kiełkować, zwłaszcza w przypadku sprzyjającej pogody, kiedy występuje wyższa temperatura oraz odpowiednia wilgotność. Z pewnością warto wykorzystać wówczas herbicyd, który opóźni kiełkowanie chwastu, uniemożliwiając roślinie zdrowy rozrost. Jednak jeżeli chwast nie zostaną całkowicie wyeliminowane, wówczas można również zastosować herbicydy, wówczas będą one działały na roślinę rozwiniętą, dzięki czemu mogą prowadzić do jej obumarcia.

Oczywiście opryski powinniśmy zastosować o odpowiedniej porze, jeżeli panuje wysoka temperatura, wówczas dobrym pomysłem może być oprysk wykonany po zmroku, wówczas nie będzie on parował. Z pewnością https://innvigo.com/stoklosa-zytnia/ może zostać wyeliminowana przez herbicydy selektywne, pamiętajmy jednak iż nie zawsze udaje się pokonać ją w 100%, dlatego też w kolejnym roku może być konieczne powtórzenie oprysku.

Related Post