Rolnictwo

Jak chronimy uprawy przed chwastami?

Posted by Redakcja

Jednym z chwastów, które mogą zagrażać naszym uprawom, jest bylica pospolita.

Jest to chwast, który możemy łatwo zidentyfikować, ponieważ łodyga wzrasta nawet do wysokości 200 cm, jednak oczywiście powinniśmy tego rodzaju zagrożenia wykrywać jak najwcześniej, dlatego należy obserwować uprawy, zwłaszcza wczesną wiosną, kiedy zauważymy pierwsze kiełkowanie. Jest to chwast jednoroczny lub też wieloletni dwulistny, dlatego też można w tym przypadku zastosować herbicydy, które mogą bardzo skutecznie usuwać bylicę z upraw.

Bylica pospolita chwast w uprawach zbóż i ziemniaka

Występuje ona często w uprawach kukurydzy, zbóż, jest to roślina, która dobrze wzrasta na glebach gliniastych. Oczywiście może namnażać się dość szybko, dlatego też będzie dużym zagrożeniem i konkurencją dla roślin uprawnych, w tym przypadku może pobierać dość duże ilości wody z gleby, co będzie prowadziło do zmniejszenia plonów. Naturalnie często występuje w uprawach ziemniaka, w tym przypadku możemy prowadzić usuwanie metodą mechaniczną, dodatkowo stosuje się także różnorodne herbicydy przedwschodowe. Oczywiście musimy dostosować aplikowanie do warunków atmosferycznych, w tym przypadku negatywnie mogą wpłynąć zbyt wysokie opady, które spowodują iż herbicyd będzie spływał z roślin. Dodatkowo także silny wiatr może powodować zwiewanie herbicydu na inne uprawy.

Z pewnością jest to jeden z najczęściej występujących chwastów, warto zwrócić uwagę, iż bylica może rosnąć także na terenach suchych, walczy z roślinami uprawnymi o wodę oraz światło, dodatkowo także pobiera duże ilości składników mineralnych. Możemy znaleźć ją w uprawach nie tylko ziemniaków, ale także zbożach, czasem także występuje w ogrodach. Może także przetrwać okres zimowy, nasiona będą wegetowały w glebie do okresu wiosennego, kiedy rozpoczną kiełkowanie. Dlatego opryski możemy powtarzać w celu osiągnięcia jak najlepszego efektu.

W niektórych uprawach https://innvigo.com/bylica-pospolita/ będzie chwastem dobrze widocznym, przykładowo w uprawach ziemniaka będziemy mogli szybko zaobserwować wzrost. Jeżeli uprawy prowadzone są w odpowiednich odstępach, możemy stosować także z powodzeniem metodę mechaniczną, jednak w początkowej fazie wzrostu najlepiej sprawdzą się odpowiednie herbicydy.

Related Post